صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
عیسی هاشمی-معاون عمرانی استانداری مازندران
كد خبر : ۲۰ /  تاریخ :۲۵ مرداد ۱۳۹۰ /  گفت و گو  /  گفتگو ايميل چاپ
پایگاه خبری شمال پرس/اختصاصی شمال پرس:با توجه به اهمیت معاونت عمرانی استانداری در سفرهای دولت به مازندران که این امر از بودجه های پیش بینی شده و تعداد مصوبات سفر که مرتبط با این معاونت می باشد به وضوح مشخص است ، پایگاه خبری شمال پرس در دومین گام و برای روشن تر شدن خدمات دولت در سفر به استان…
عیسی هاشمی-معاون عمرانی استانداری مازندران

لطفا در ابتدا خود را معرفی نمایید ؟
در ابتدا اعیاد شعبانیه که پشت سر گذاشتیم را خدمت شما و همکارانتان تبریک عرض می کنم و از جنابعالی و تیم همکارانتان تشکر می کنم که ارتباط میان مسئولین و مردم را به خوبی برقرار می کنید .من سید عیسی هاشمی حیدری ، اهل بابل و متولد 1338 هستم ، تحصیلات دیپلم را در بابل گذراندم ، فارغ التحصیل مهندسی عمران از دانشگاه گیلان هستم و کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی را از دانشگاه سازمان مدیریت برنامه ریزی سایق کشور اخذ نمودم .


لطفا در مورد سوابق کاری خود توضیح دهید ؟
عضو رسمی سپاه بوده و هستم ، بیشتر سوابقم در امور مهندسی بود و در حقیقت ساخت وسازها و عمران و آبادانی مجموعه مورد نیاز پرسنل سپاه و تقریبا 15 سال مدیر موسسه سید الشهدا بودم و مدیریتی رو هم در سپاه قرارگاه کربلا داشتم ، به طور اخص سازنده راه آهن کرمان به زاهدان از منطقه فهرج تا زاهدان که از افتخارات دوره کاری من است .


یکی از مهمترین حواث روزهای اخیر در حوزه کاری شما سیلهای غرب استان بوده لطفا در مورد سیلهای اخیر که در مازندران رخ داد توضیح دهید؟
ما 3 سیل داشتیم ، اولین سیل در منطقه کلاردشت که حقیقتا یک سیل مهمی از نظر حجمی بود که متاسفانه به دلیل تصرف غیر قانونی بستر رودخانه و حریم رودخانه سیل به وقوع پیوست .البته این سیل با حضور به موقع مسئولین و اطلاع رسانی به مردم تلفات جانی نداشت ، اما حدودا 100 منزل آسیب دیده و تقریبا 15 خانه کاملا تخریب شده است و در مجموع پنجاه و سه میلیارد و هفتصدو پنجاه میلیون تومان خسارت به این منطقه وارد شده است .البته در جریان این سیل که خودم 4 شبانه روز انجا حضور داشتم مسئولین استانی و شهرستانی هماهنگی و همکاری بسیار مناسبی داشتند در آن ایام مهمترین دغدغه ما ایجاد امنیت بود که بسیار خوب انجام شد و مردم منطقه شاکر بودند .اما بازسازی منطقه با تامین اعتبار انجام خواهد شد و برخی از دستگاههای دولتی می بایست وظایف خود را به انجام برسانند در همین زمینه باید از مهندس سالار و شرکت توزیع نیروی برق استان تشکر کنم که کارها را به خوبی در آن منطقه سامان دادند .
در سیل بخش دو هزار و سه هزار ، حدود 7 میلیارد تومان برآورد خسارت شده و خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم .در سیل بلده نیز حدود 15 میلیارد تومان خسارت داشتیم .انشا الله با پیگیری های آقای مهندس طاهایی و نمایندگان بخشی از این خسارات جبران خواهد شد .


در مورد وضعیت ساخت و سازهای شهری توضیح دهید ؟ متاسفانه برخی از ساختمانها بدون نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران ساخته می شود ، نظر شما چیست ؟نظرتان راجع به کمیسیون ماده 100 چیست؟
کمیسیون ماده 100 مصوب مجلس است و یکی از قوانین شهرداریها ، اما به نظر بنده باید یکی از راه حلها باشد نه راه حل نهایی در امور ساخت وساز ،اگر شهرداریهای ما ساخت وسازها را کنترل نکنند و برای ایجاد درآمد دست را برای تخلف باز گذاشته و با جریمه کمیسیون ماده 100 درآمد کسب کنند ، اشتباه کرده اند و من این روش را نمی پسندم ، من در همایشهای مختلف اعلام کردم ، هر شهرداری که درآمدش از کمیسیون ماده 100 بیشتر باشد از نظر من نمره منفی بیشتری می گیرد .ما باید برای درآمد شهرداری درآمد پایدار تعریف کنیم تا این تخلفات صورت نگیرد . اما ساخت و ساز بدون مجوز دلیل بر عدم نظارت سازمان نظام مهندسی نیست و می بایست پیگیری لازم را داشته باشد و طبق قانون این سازمان وظیفه نظارت بر اجرای ساختمان را دارد و مهندس ناظر و طراح باید پاسخگو باشند .البته برخی ضوابط دست و پاگیر نیز برای صدور پروانه توسط شهرداریها وجود دارد اما نباید موجب ساخت و ساز غیر قانونی توسط مردم گردد .


آقای مهندس نقیبی رییس شورای اسلامی استان معتقد بودند هزینه بالای دستمزد مهندسین نیز موجب تخلف مردم در ساخت وساز می گردد ؟
من این موضوع را قبول ندارم ، طبق بررسیهای انجام شده استان مازندران در مورد دستمزد مهندسان نسبت به سایر استانها 3 سال عقب است و قطعا این مورد نیز نمی تواند دلیل مناسبی برای ساخت وسازهای غیر قانونی باشد .


لطفا در مورد پیشرفتهای راههای روستایی در سالهای اخیر و تاثیر سفرهای دولت در این زمینه توضیح دهید ؟
ما در استان مازندران توجه ویژه ای به حوزه راه داریم و دلیل این مدعای ما مصوبات دولت در سفرهای سه گانه به مازندران است ، ما در سه سفر دولت 88( 13% کل مصوبات ) مصوبه در حوزه راه و ترابری داشتیم و از نظر ریالی هم نزدیک به 40% مصوبات را خود اختصاص داده ، حدودا 9000 میلیارد تومان .اگر این مصوبات در استان اجرایی شود دیگر در استان در حوزه راه و ترابری و حمل و نقل مشکلی نخواهیم داشت . اکنون در استان حدود 10000 کیلومتر راه داریم که نزدیک به 7000 کیلومتر آن راه روستایی می باشد . با وجود 3200 روستا در سطح مازندران اتصال بین این روستاها کار مشکلی است . در سال جاری مهندس نیکزاد نهضت آسفالت راههای روستایی را پیگیری میکنند به این معنا که در صورت زیر سازی راهها توسط استان ، هزینه های آسفالت توسط وزراتخانه پرداخت خواهد شد و سهمیه مازندران در این نهضت حدود 400 کیلومتر راه روستایی می باشد که آقای اسد مدیر کل راه و ترابری مازندران می بایست تدبیر کنند و از این فرصت استفاده کنند که البته حدود 70 کیلومتر راه روستایی آسفالت شده است .


در مورد طرح مسکن مهر مازندران توضیح دهید ؟ چند واحد مسکن مهر سال جاری به متقاضیان واگذار خواهد شد؟
زمانیکه من به معاونت عمرانی استانداری مازندران آمدم هیچ تصرفی برای ساخت مسکن مهر انجام نشده بود ، اما در مدت یک سال پس از پیگیریهای مجدانه جزو 10 استان برتر کشور شدیم ، ما در مازندران 110 هزار متقاضی داشتیم ، که حدود 33000 متقاضی انتخاب شدند و ان شاءالله طبق گزارش اداره کل مسکن وشهرسازی تا پایان امسال 15000 تا 17000 واحد مسکن مهر در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت .به نظر من این ایده پاک یک انقلابی در امر مسکن در کشور ایجاد نموده است .


در مورد طرح توانمند سازی مشاوران و پیمانکاران بومی توضیح دهید ؟
من در 20 استان کشور فعالیت کردم ، همیشه برای من سوال بود که استان نیرو خیز مازندران چرا از این ظرفیت استفاده نمی کند ، شعار توانمند سازی مشاوران و پیمانکاران بومی یعنی تمامی فرزندان این مازندران باید سردمدار سازندگی در این استان باشد ، چه در طراحی و چه در اجرا .تا کنون 3 همایش در همین راستا برگزار کردیم ، مصوبات خوبی داشتیم ، و پیگری اجرایی شدن مصوبات نیز هستیم ، اما مقاومتهایی نیز در همین زمینه انجام شده ولی خللی در اراده ما بوجود نخواهد اورد .زمانی که من بعنوان مشاور آقای مهندس شفقت این پیشنهاد را دادم بسیاری با این طرح مخالفت کردند اما در جامعه مازندران که نیروهای انسانی ان در همه جا سرآمدند ولی بعلت عدم حمایت ساماندهی نشدند عزم من جزم است و این موضوع اولویت اصلی کار بنده است .البته شرکت بومی شرکتی است که خود را وقف استان مازندران نماید .الان هم انجمن پیمانکاران و انجمن مشاوران ما در جلسات شورای فنی استان یکی از بهترین اعضا بوده و بسیار موثر می باشند .


در مورد اتحادیه صادر کنندگان خدمات فنی مهندسی توضیح دهید ؟ چه حمایتهایی از این اتحادیه خواهید نمود ؟
طبیعتا وقتی پیمانکار و مشاور توانمند می شود و چون از نظر اعتباری و فضار اجرا استان محدود میباشد ، نیاز به صدور خدمات فنی مهندسی می باشد ، الحمدالله اولین جلسه تشکیل شد و اعضای هیات ریسه نیز مشخص شدند ، من تمام قد از این دوستان حمایت می کنم و مطمئن هستم در آینده نزدیک شاهد صدور خدمات فنی مهندسی خواهیم بود .


در مورد کارخانه زباله سوزساری توضیح دهید ؟
در ساری طبق آخرین صورتجلسه حدود 3 تا 5 هکتار شهرداری ساری تقبل نموده تا جنب شهرک صنعتی ساری تهیه نماید و 1 هکتار زمین نیز در شهرک صنعتی موجود است ، اعتبار خرید زمین نیز به نحوی تامین شد و شهردار ساری نیز قول داده که تا شنبه زمین را تحویل پیمانکار نماید .در بابل نیز محلی برای کارخانه کمپوست وجود دارد ومشکل خاصی نیز در این شهر وجود ندارد اما اگر سرمایه گزاری باشد که بتواند این کارخانه کمپوست را بروز گرداند ما امادگی کامل برای همکاری داریم.
کارخانه کمپوست قائشمهر ان شاءالله در هفته دفاع مقدس و کارخانه بهشهر نیز در دهه فجر افتتاح خواهد شد .


در مورد هتل سماموس توضیح دهید ؟این پروژه هم اکنون در چه وضعیتی است ؟
این پروژه در زمان مهندس مشایی که سکاندار سازمان میراث فرهنگی بودند مطرح شد و در زمان مهندس شفقت کار آغاز شد ، بهترین زمین برای اجرای هتل 87 طبقه به سرمایه گزار معرفی شد و حدود 550 میلیارد تومان برآورد هزینه شده است ، هر چند در تحویل بخشی از زمین مشکلاتی وجود داشت اما اکنون این مشکلات رفع شده و سرمایه گزار می بایست کار خود را آغاز کند ، من از همین جا به نماینده سرمایه گزار اعلام می کنم در وهله اول از شما می خواهم هرچه زودتر انجام پروژه را آغاز کنند و در وهله دوم احطار می کنم همانطور که در این چند سال تمام قد از شما دفاع کردم و موانع را برطرف کردیم ، اگر به این نتیجه برسم که بدنبال وقت کشی و فرار از انجام این پروژه هستید تمام قد مقابل شما خواهم ایستاد .


در مورد پالایشگاه نفت کیاسر و بهشهر توضیح دهید ؟
پالایشگاه کیاسر که کلنگش زده شده و طبق دستور استاندار محترم ، معاون سیاسی امنیتی استانداری در مورد رایزنیهای اجرایی مسئول پیگیری کننده موضوع هستند ، اما در مورد بهشهر محیط زیست بحثهایی را دارد که وضعیت آن مشخص نیست ، که اگر به شکلی مرتفع شود احداث پایگاه منعی ندارد.


در پایان اگر صحبتی هست بفرمایید.
ما یک استان پیشرفته و توسعه یافته در شان مردم مازندران نخواهیم داشت مگر اینکه همه مسئولان تاثیرگزار در قالب یک تیم عمل کنند ، کار تیمی هم ربطی به شهرهای مختلف ندارد ، همه ما مازندرانی هستیم و به اندازه تاثیر خود باید تلاش کنیم و بجای اینکه پای یکدیگر را بگیریم باید دست هم را بگیریم تا مازندران را با چایگاهی والا برسانیم ، از برخی از حرفها دلسرد نشویم و تمام تلاش خود را برای مازندرانی آباد تر انجام دهیم و در پایان در شما و همکارانتان در شمال پرس تشکر می کنیم .

کد خبرنگار : 15152361

 


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS