صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
هشدار فتا مازندران درباره تهدیدات خطرناک اینترنت اشیاء
كد خبر : ۱۰۹۹۲ /  تاریخ :۰۳ بهمن ۱۳۹۵ /  اخبار  /  اخبار انتظامی استان مازندران ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر: آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که یخچال یا قهوه ساز شما می‌تواند به عنوان یک تهدید علیه شما به حساب بیاید؟ پاسخ به این سؤال شاید مانند بسیاری از کاربران احتمالاً منفی باشد اما این مسئله یک مشکل اصلی زندگی آینده است. با اینترنت اشیاء (IoT)، آینده در حال تبدیل شدن به امروز…
هشدار فتا مازندران درباره تهدیدات خطرناک اینترنت اشیاء
پایگاه خبری خزر: آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که یخچال یا قهوه ساز شما می‌تواند به عنوان یک تهدید علیه شما به حساب بیاید؟ پاسخ به این سؤال شاید مانند بسیاری از کاربران احتمالاً منفی باشد اما این مسئله یک مشکل اصلی زندگی آینده است. با اینترنت اشیاء (IoT)، آینده در حال تبدیل شدن به امروز است، روز به روز دستگاه‌های اینترنت اشیاء بیشتری وارد زندگی بشر می‌شود. ما به دنبال راحتی هر چه بیشتر هستیم؛ مثل اینکه با ورود به منزل سیستم گرمایشی متوجه شود و شروع به روشن شدن و گرم کردن خانه ما کند. یا اینکه کُت ما در مورد وضعیت سلامتی‌مان به ما خبر بدهد، ما اغلب به این مسئله که آیا این اطلاعات به یک منبع خارجی درز پیدا می‌کند یا خیر توجهی نداریم. اینترنت اشیاء یک مزیت بزرگ برای جهان مدرن است اما در دل آن برخی از خطرها نهفته است.
کارشناس پلیس فتا استان مازندران به چند مور از خطرات اینترنت اشیاء که باید مراقب آن بود به شرح ذیل اشاره کرد:
یخچال شما دری برای ورود به شبکه وای فای می‌شود
شبکه‌های عمومی به راحتی قابل هک هستند. این مسئله باعث می‌شود از اینترنت موجود در مکان‌های عمومی صرف نظر کنید، اما آیا تاکنون به این نکته فکر کرده‌اید که ممکن است یخچال شما جاسوس شما شود؟ یخچال فریزرهای متصل به اینترنت یکی از ناامن‌ترین دستگاه‌های اینترنت اشیاء هستند و از آنجا که آن‌ها به منظور انتقال اطلاعات به گوشی شما به شبکه وای فای خانه‌تان متصل هستند؛ هکرها می‌توانند از آن به عنوان یک دروازه برای اتصال به بقیه دستگاه‌های موجود در منزل شما استفاده نمایند. یعنی هکرها می‌توانند پس از اتصال به یخچال بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی به رایانه شخصی‌تان نیز نفوذ کنند.
دوربین‌های امنیتی از راه دور قابل بازدید هستند
ممکن است شما با نصب مجموعه‌ای از دوربین‌های امنیتی برای خانه به دنبال ایمن نگه داشتن وسایل خود در هنگام سفر باشید. آیا دوربین‌های امنیتی منازل می‌توانند ناامن باشند؟ با اتصال این دوربین‌ها به دستگاه تلفن همراه شما از طریق اینترنت، این وسایل نیز می‌توانند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرند. آن‌ها می‌توانند به صورت آنلاین به مشاهده محتویات این دوربین‌ها بپردازند. این مسئله نه تنها یک تهاجم بزرگ به حریم خصوصی افراد است و می‌تواند به انتشار فیلم‌های ناخوشایند خصوصی شما در دنیای آنلاین ختم شود، بلکه می‌تواند به عنوان یک ابزار برای کمک به سارقان منزل شما مورد استفاده قرار گیرد.
گوگل گلس جاسوس شما می‌شود
عینک‌های متصل به اینترنت هنوز هم وجود دارند. آن‌ها برای دیجیتالی کردن تمام عناصر زندگی روزمره شما استفاده می‌شود اما از آنجا که این گجت پوشیدنی، قابل اتصال به اینترنت است، می‌تواند از راه دور مورد هک قرار گیرد و تروریست‌های سایبری قادر به دیدن هر آنچه شما می‌بینید می‌شوند. این اتفاق اطلاعات شخصی شما مانند مشاهده شماره رمز عبورتان به هنگام خرید از فروشگاه را لو داده و هکرها را جای چشم‌های شما قرار می‌دهد و باعث می‌شود آن‌ها در محل کارتان به طور بالقوه قادر به برداشتن اطلاعات محرمانه شوند.
ناظرهای کودک، خطری برای شما و کودک
هکرها ظرفیت هک ناظرها یا مانیتورهای کودک را نیز دارند. آن‌ها قادر به صحبت از طریق آن‌ها هستند و حتی می‌توانند صدای خصوصی شما در منزل را شنیده و از آن به عنوان سکوی پرش برای دسترسی به بقیه شبکه منزل شما استفاده کنند و دیگر اطلاعات خصوصی شما را به خطر بیندازند.
کارشناس پلیس فتا مازندران در خاتمه گفت: اینترنت اشیاء، پدیده ترسناکی است و باید در هنگام استفاده از آن نهایت دقت را به خرج داد. برای محافظت از خود و خانه تان باید به طور منظم امنیت دستگاه‌های متصل به اینترنت خود را بررسی نمایید. همچنین میزان ظرفیت ذخیره سازی دستگاه‌های خود را بررسی کنید. اگر یک دستگاه اینترنت اشیاء فاقد صفحه نمایش است و یا امکان تعامل مستقیم ندارد، به این معنا نیست که در معرض هک قرار ندارد. با کنترل کردن مداوم آن‌ها توسط خودتان و یا یک متخصص امنیتی، می‌توانید نقص‌های امنیتی را بلافاصله تشخیص دهید و یا اطمینان حاصل کنید که هیچ آسیب پذیری وجود ندارد. این مسئله سبب می‌شود هم از فناوری لذت ببرید و هم ایمن بمانید.

آخرين اخبار

RSS