صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
مدیریت شهر وظیفه دارد در مقابل جامعه پرسشگر شهری پاسخگو باشد
كد خبر : ۱۰۸۵۱ /  تاریخ :۰۷ آذر ۱۳۹۵ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر : در ششم آبان ماه سال 1388 بود که در جریان دیدار نخبگان علمی کشور با رهبری معظم انقلاب اسلامی، یکی از حاضران بدون هماهنگی با مجری و به اجازه مقام معظم رهبری، پشت تریبون رفت و انتقادات صریحی از برخی سیاست‌ها و رویه‌های حکومتی بیان کرد؛ برخورد رهبر معظم انقلاب در برابر این انتقادات، الگوی مناسبی…
مدیریت شهر وظیفه دارد در مقابل جامعه پرسشگر شهری پاسخگو باشد
پایگاه خبری خزر : در ششم آبان ماه سال 1388 بود که در جریان دیدار نخبگان علمی کشور با رهبری معظم انقلاب اسلامی، یکی از حاضران بدون هماهنگی با مجری و به اجازه مقام معظم رهبری، پشت تریبون رفت و انتقادات صریحی از برخی سیاست‌ها و رویه‌های حکومتی بیان کرد؛ برخورد رهبر معظم انقلاب در برابر این انتقادات، الگوی مناسبی است برای مدیرانی که این روزها کمترین نقدها را در کوچکترین حوزه‌های مدیریتی هم، تاب ندارند.

مقام معظم رهبری با سعه صدر در مواجهه با نقد آن جوان فرمود: " من از شنیدن این حرف‌ها ناراحت نمی‌شوم، نه، من از اینکه این حرف‌ها زده نشود، ناراحت می‌شوم. من از انتقاد استقبال می‌کنم."

حال در مرکز استان مازندران به وضعی دچار شده‌ایم که نمایندگان مردم در شورای شهر هم در برابر نقد رسانه‌ها و شهروندان دست به قلم برده و شکواییه تنظیم و امضاء جمع می‌کنند. البته این نوبرانه‌ها مختص دوره چهارم شورای اسلامی شهر ساری است، چرا که در سه دوره اول که بزرگان و عقلایی چون صالح شهر، مرحوم بهروش، حاج مصطفی شیرزاد، مهندس اسفندیار عشوری و ... در آن حضور داشتند، وکیل مردم بودن معنای واقعی خود را حفظ کرده بود و فهم خدمت به مردم در قبای نمایندگی، معنی عزت می‌داد.

در قیاس کمی شکایت شورا و شهرداری از شهروندان که ولی‌نعمتانشان هستند، اگر به دو دوره ابتدای انقلاب تا سال 91 و از سال 91 تا امروز نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم که تعداد شکایت‌هایی که در 4 سال اخیر از رسانه‌ها و شهروندان گردیده، بسیار بیشتر از 33 سال قبل خود می‌باشد، حال منشاء این اتفاق نامبارک کجاست، باید مورد واکاوی و به تحلیل کارشناسان برسد.

وقتی جای صاحبان حق و مکلفان به حد، در شهر عوض شود، نتیجه آنست که وکیل از موکلش شکایت کند، خادم خود را حاکم ببیند و شهروند را رعیت فرض کند.

قطعاً شکایت از منتقدان، حال چه اصحاب رسانه باشند یا شهروندانی که روش و منش مدیریت شهر را نمی‌پسندند آن هم از ناحیه شورا که نمایندگان بلافصل شهروندان هستند و شهردار که مستخدم اهالی شهر است، اگر وجاهت قانونی داشته باشد، شأنیت اجتماعی نخواهد داشت.

شهروندان در مقام پرداخت‌کننده عوارض و تامین‌کننده منابع مالی هر شهر، صاحبان حق هستند، که بدانند هزینه‌های صورت گرفته، فعالیت‌های عمرانی، خدمات شهری و ... در شهر چگونه به انجام رسیده است و آیا قانونمندی، کیفیت و کمیت کار با هزینه‌های انجام شده سنخیت دارد؟ آیا توازن خدمات در همه شهر متناسب بوده است و هزاران سوال محقانه دیگر. شهروند حق دارد که بپرسد، حق دارد که اعتراض کند، حق دارد که مطالبه نماید.

و در مقابل، مدیریت شهر وظیفه دارد در مقابل جامعه پرسشگر شهری، که محق و مطالبه‌گر است، خود را پاسخگو دانسته و می‌بایست در چارچوب حدقانونی، اخلاقی و شان خدمتگزاری نسبت به آنچه که شهروندان می‌طلبند تمکین نماید؛ لیکن آنچه در این ایام ساری بوقوع می‌پیوندد با شکایت‌هایی که اعم دلیل آن‌ها نقد و اعتراض در شبکه‌های مجازی و در گفتگوهای بین شهروندان بوده و یا اعتراضی به رفتار خارج از قانون شهرداری است، نشان از تلاش به استقرار شهروند محدود، در کرسی شهروند محق، از سوی خادمینی که خود را حاکم می‌بینند دارد.

در این راستا اعضای شورای شهر که می‌بایست در دفاع از حقوق مدنی شهروندان و بسط حداکثری آن برآیند با سکوت و گاهاً بازی معکوس خود موجب خدشه به این حقوق گردیده و عمداً یا سهواً در محدود نمودن حقوق شهروندی همشهریان قدم برداشتند. مسلماً این روش با آنچه که نظام ارزشمند جمهوری اسلامی در جهت حاکمیت مردم بر مردم تعریف نموده و همچنین این آقایان در سخنرانی‌های مکرر خود بر خدمتگزاری خود تاکید می‌کنند، همسو نخواهد بود.

علیهذا با توجه به اینکه دوره چهارم شورای اسلامی شهر، ماه‌های آخر خود را سپری می‌کند بهتر است نمایندگان و مستخدمین مردم با مطالعه وصیت سیاسی الهی امام راحل(ره) خاصه آنجا که در جلد 14 و جلد 21 صحیفه نور می‌فرمایند: " در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اشکال‌ها راه را برای سعادت جامعه باز کنند." و همچنین " هیچ کس نباید خود را مطلق و مبری از انتقاد ببیند." با صبر و سعه‌صدر در مسیر تعالی جامعه و استیفای حقوق شهروندان گام بردارند. مطمئنا، چه در فردای ساری، مسیر خدمت برای مسولین امروز مستمر باشد و یا خاتمه یابد، آنچه که بر جای می‌ماند اثرات تصمیم‌های امروز و قضاوت شهروندان خواهد بود.

ادیبی می‌گفت: "همه آدم‌ها ظرفیت بزرگ‌شدن را ندارند، اگر بزرگشان کنیم گم می‌شوند و دیگر نه شما را می‌بینند و نه خودشان را، بیاییم به اندازه آدم‌ها دست نزنیم."

یک سینه حرف موج می زند در دهان ما

از بیم دین اگر چه خموشیم چون حباب


سیدحسین صالحی‌نیا

اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS