صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
چرا بر استفاده از کلاه ايمني تاكيد مي شود؟
كد خبر : ۱۰۶۷۰ /  تاریخ :۳۱ شهریور ۱۳۹۵ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
کلاه ايمني يا کلاه کاسکت و يا به عبارتيHELMET يکي از وسايل ايمني است که امروزه در مدل­ها و مارک­هاي متنوع در بازار موجود است و استفاده از آن تاثير بسياري در کاهش آسيب­هاي بدني براي موتورسواران ، راکبان و مسافران اين وسيله نقليه دارد. در استان مازندران 20 درصد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي ، به موتورسواران اختصاص دارد…
چرا بر استفاده از کلاه ايمني تاكيد مي شود؟
کلاه ايمني يا کلاه کاسکت و يا به عبارتيHELMET يکي از وسايل ايمني است که امروزه در مدل­ها و مارک­هاي متنوع در بازار موجود است و استفاده از آن تاثير بسياري در کاهش آسيب­هاي بدني براي موتورسواران ، راکبان و مسافران اين وسيله نقليه دارد.

در استان مازندران 20 درصد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي ، به موتورسواران اختصاص دارد که بيشتر اين افراد در اثر ضربه به سر جان خود را از دست داده اند.

کلاه ايمني يا کلاه کاسکت و يا به عبارتيHELMET  يکي از وسايل ايمني است که امروزه در مدل­ها و مارک­هاي متنوع در بازار موجود است و استفاده از آن تاثير بسياري در کاهش آسيب­هاي بدني براي موتورسواران ، راکبان و مسافران اين وسيله نقليه دارد.

تحقيقات نشان مي دهد بيش از 20 درصد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي در استان مازندران ، به موتورسواران اختصاص دارد که بيشتر  اين افراد در اثر ضربه به سر جان خود را از دست داده واستفاده از کلاه ايمني موتورسيکلت احتمال آسيب به سر را حدود 70 درصد کاهش مي دهد .

تاريخچه پيدايش کلاه ايمني براي موتورسيکلت

در جريان برگزاري مسابقات سريعترين موتورسيکلت هاي آمريکا بين 2 شرکت هارلي ديويتسون و ايندين بين سال­هاي 1913 تا 1953ميلادي(1292 تا 1332 شمسي) با افزايش سرعت موتورسيکلت­ها ، تعداد تصادفات نيز افزايش مي­يافت و اين امر باعث شد که دکتر «لمبرد» از دانشگاه USC  يک کلاه ايمني با لايه داخلي و با قابليت جذب انرژي براي موتورسواران طراحي کند واختراع خود را در سال 1953 ميلادي(1332شمسي) به ثبت رساند که اين امر آغازي بود براي کلاه ايمني امروزي که دراختيار مصرف کنندگان مي باشد.

سه عملکرد کلاه ايمني در کاهش آسيب موتور سيکلت سواران

اول:کلاه ايمني سرعت ضربه وارده به جمجمه را کاهش مي­دهد و از اين رو از جا بجايي مغز ، درهنگام سانحه جلوگيري مي كند. فوم موجود در کلاه ايمني برخي ضربات را جذب نموده و در نتيجه سر به آهستگي به کلاه ايمني برخورد مي كند، اين بدان معناست که مغز با نيروي زيادي با جمجمه برخورد نمي­کند.

دوم: کلاه ايمني به عنوان يک مانع فيزيکي عمل کرده و مانع برخورد جمجمه با زمين مي شود.

سوم: کلاه ايمني نيروي ضربه را در سطح بزرگتري پخش مي­کند تا نيرو در ناحيه خاصي از جمجمه متمرکز نشود.

به هرحال اهميت استفاده از كلاه ايمني امروزه برهيچ كس پوشيده نيست. اين مساله علاوه بر اينكه در آزمايش­هاي علمي شركتهاي موتورسازي به تاييد رسيده و بر استفاده هميشگي موتورسواران بر آن تاكيد شده است، در تصادفات و سوانح رانندگي اين وسيله نقليه نيز بارها و بارها به اثبات رسيده است.

تهيه و تنظيم : ستواندوم مرتضي ابراهيمي – کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترفيک پليس راهور فرماندهي انتظامي استان مازندران


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS