صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل

 

توسعه فناوری اطلاعـات، رویکردی نوین در اشتغال زایی
كد خبر : ۹۳۶۴ /  تاریخ :۲۳ فروردین ۱۳۹۴ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
امروزه برخورداری از شغل مناسب یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده حقوق شهروندان به شمار می رود که شاید اهمیت آن از حقوق سیاسی آنها و حضور در صحنه انتخابات کمتر نباشد. به طوری که اشتغال زایی متناسب با نیازهای جامعه و ریشه کن کردن بیکاری یا همان اشتغال کامل، ازجمله وظایف بنیادین دولتهاست. ازطرفی اشتغال درارتباط مستقیم با توسعه…
توسعه فناوری اطلاعـات، رویکردی نوین در اشتغال زایی

امروزه برخورداری از شغل مناسب یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده حقوق شهروندان به شمار می رود که شاید اهمیت آن از حقوق سیاسی آنها و حضور در صحنه انتخابات کمتر نباشد. به طوری که اشتغال زایی متناسب با نیازهای جامعه و ریشه کن کردن بیکاری یا همان اشتغال کامل، ازجمله وظایف بنیادین دولتهاست. ازطرفی اشتغال درارتباط مستقیم با توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بوده و به سرعت شتاب بخشی توسعه جامعه و موفقیت یا عدم موفقیت برنامه های توسعه بستگی دارد. همچنین اشتغال تابعی از هنجار ها و بایسته های حاکم بر یک جامعه است و بدیهی است که مستقیماً با نیازهای زیستی، آموزشی، بهداشتی، رفاهی، روحی و معنوی جامعه ارتباط داشته  باشد .
ازسویی دولتها در برنامه ریزی اشتغال با واقعیتهایی مانند ارزشهای حاکم بر یک جامعه؛ عوامل جغرافیایی؛ منابع طبیعی؛ زبان؛ شاخصهای جمعیتی: همچون سن، تحصیلات، جنس و .... بسترهای صنعتی؛ سطح فناوری؛ مزیتهای رقابتی و بسیاری عوامل تعیین کننده دیگر مواجه می شوند که مجموع عوامل فوق وتمایلات یا نیازهای پیش گفته جامعه، محدودیتهای تعیین کننده دولتها در برنامــه ریــزی کلان اشتغـــال بــه شمـار می روند.
در عصرحاضر مشکل اشتغال زایی یکی از دغدغه های مهم مدیران و برنامه ریزان هر جامعه ای  محسوب می شود .ازسوی دیگر، روند تحولات جهانی مانند تغییرات چشمگیر در وضعیت جمعیتی، ظهور فناوریهای نو، تولد سازمانهای جدید اجتماعی و طرح دیدگاههای نوین در مدیریت وسازمان، افقهای تازه ای را فراروی برنامه ریزان و مدیران حوزه  اشتغال قرار می دهد.
 یکی از فناوریهایی که طی چند دهه گذشته، اساس و بستر تحول در زندگی بشر بوده است، فناوری اطلاعات است.
فناوری اطلاعات نه تنها خود موجب تولید موقعیتهای جدید شغلی شده، بلکه زمینه ساز تغییرات بنیادی در بسیاری از مشاغل دیگر هم بوده است .
پرسش اینجاست آیا به راستی فنــاوری اطلاعـات اشتغال زاست یا اشتغال زدا؟ آیا عصر اطلاعات و ارتباطات می تواند موجب ظهور موقعیتهای شغلی جدیدی گردد؟ آیا در فضای جدید ارتباطات، می توان افراد متقاضی شغل را با موقعیتهای شغلی موجود در آن سوی جهان مرتبط ساخت؟ آیا ارتباطات مردم در دهکده جهانی تاثیری بر روند مهاجرت نخبگان خواهد داشت؟ آیا روند حرکت فناوری اطلاعات و تاثیــر آن بــر موقعیتهای شغلی ملتها قابل پیش بینی است، یا اینکه مسافران سوار بر این موج، به سوی مقصدی نامشخص و مبهم درحرکتنــد؟
 تحولات شگرف در فناوری و ظهور مشاغل جدید، موجب پیدایش بازار کار تازه ای شده است که نیروی کار آن نیاز به مهارت و آموزشهای جدیدی دارد.
مهم ترین اهداف آموزش در این حوزه عبارتند از : توانمند سازی افراد و آشنا کردن آنها به دوره های تخصصی و کارآمد و حرفه ای است . با تغییرات شتابناک ،پر دامنه و متنوع  تکنولوژی در حوزه فناوری، دانشگاه ها نتوانسته اند به طور کامل این ماموریت را با امکانات و منابع آموزشی به سرانجام مطلوب برسانند .
در این نوع  آموزش ها عمده تمرکز افراد  برفناوری های روز دنیا و نرم افزارهای کاربردی کارآمد در بستر موبایل ،سرویسهای  وب و شبکه های اینترنتی است که   مبنای خلاقیت ها ، مهارت افزایی و آشنایی با بازارهای تجاری است که بی تردید در  اثر بخشی این دسته از افراد آموزش دیده در بازار اشتغال ،محسوس تر و عینی تر خواهد بود.
تداوم و استمرار آموزش  های تخصصی با قالب دقیق و سرفصل های حرفه ای تعریف شده باعث  آماده شدن افراد جهت دسترسی بیشتر به بازار هدف داخلی به خصوص در آسیای میانه و کشورهای همسایه می شود. در این راستا انعقاد قرارداد با شرکت های پیشرو در زمینه تکنولوژی روز دنیا در حوزه IT با توجه به بالا بودن سطح تقاضاها و نیازهای محیطی در مازندران قابلیت عملیاتی و کاربردی خواهد داشت.
 بنابر این این مجتمع فناوری،  تحت هر عنوانی که قرار است پایه گذاری شود باعث انتقال تجربیات مناسب ، مطلوب ،روزآمد و کارآمد و دوری از فعالیتهای یکنواخت و تکرار سعی و خطا درسطح مناسبات و مراودات تجاری بین صنوف ، حرف ، مشاغل و بازار اقتصادی خواهد شد .
زنجیره آموزش تخصصی بازار کار و کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات  می تواند به شکل گیری و تقویت جامعه الکترونیکی منجر شود که پیوند دولت الکترونیک با جامعه الکترونیک با همبستگی ، هم افزایی و توسعه همه جانبه و پایدار در ابعاد مختلف می انجامد.
استان مازندران با توجه به منابع انسانی خلاق ، هوشمند و فکور و داشتن منابع محیطی و طبیعی قابل توجه و فنی ، می تواند یکی از استان های پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات قرار گیرد. ورود این قبیل عناصر خلاق ، هوشمند و متفکر در پایگاههای تعریف شده تحت عنوان مجتمع فناوری می تواند موجبات تمرکز زدایی  ساختارهای کلان را به سمت و سوی  مناطق پیرامونی و سطوح منطقه ای ، شهرستانی و محلی گسیل سازد و به سان لوکوموتیو کشنده و پیش رونده می باشد که بخش های اقتصادی استان از قبیل گردشگری ، صنعت کشاورزی و فنی خدمات را به جنبش خانه تکانی و حرکت رو به جلو تبدیل کند .
دولت و مجموعه مدیریتی استان بنا دارند که با توجه به ظرفیتها ، قابلیتها و مزیت های محیطی و منابع انسانی استان ، کمربند موسوم به کمربند سبز فناوری اطلاعات را در این سامان ، طراحی و راه اندازی کنند.
موضوعی مهم و قابل توجهی که در دستور کار برنامه های رئیس جمهور محترم پیش از برگزاری انتخابات 24 خرداد 92 و به ویژه در جریان حضور تاریخی ایشان در 18 خرداد 92 در اجتماع دهها هزار نفر از مردم ساری ،مورد تاکید و توصیه جدی قرار گرفت.
 انتظاری که دور از دسترس نیست و از همین رو با عنایت به تاکید و تصریح ریاست محترم جمهوری در این زمینه، مجموعه مدیریتی استان بخصوص در حوزه فناوری اطلاعات (تیم های مشاوره ای با همکاری مدیریت دستگاههای اجرایی مربوطه) در نخستین اقدام با انجام مطالعات، رایزنی و مشورت و تشکیل نشست های مشترک با صاحب نظران ،متخصصان، و اهل فن و دعوت از شرکت های پیشرو در این حوزه ،زمینه های شکل گیری مجتمع فناوری اطلاعات را در استان مازندران را کلید زند و امید است که با حمایت و پشتیبانی همه جانبه دولت محترم  وهمکاری نزدیک دستگاه های مربوط این مجتمع ، در آینده ای نزدیک فعالیتهای خود را آغاز نماید. با تحقق این خواسته تاریخی و دیرین، امکان اشتغال زایی برای متقاضیان حوزه فناوری اطلاعات با کمترین هزینه فراهم خواهد شد و افتخاری دیگر برای دولت تدبیر و امید در راستای خدمتگزاری خالصانه به مردم شریف استان مازندران فراهم مي گردد.

/عمران يونسي ؛ مشاور فناوري اطلاعات و ارتباطات استاندار مازندران


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS