صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل

 

زلزله در کمین است ، مسئولان به هوش باشند
كد خبر : ۷۱۹ /  تاریخ :۲۲ دی ۱۳۹۰ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
پایگاه خبری شمال پرس/مهندس عبدالله سعیدی کیاسری:زلزله یکی از پدیده های طبیعی است که تا کنون در کشور ها جان ده ها هزار هموطن ما را گرفته است و متاسفانه این پدیده طبیعی تمام شدنی نیست و هنوز بشر نتوانسته به طور قطع و یقین وقوع آن را پیش بینی نماید .در هنگام زلزله بیشتر افراد در اثر تخریب ساختمان…

پایگاه خبری شمال پرس/مهندس عبدالله سعیدی کیاسری:زلزله یکی از پدیده های طبیعی است که تا کنون در کشور ها جان ده ها هزار هموطن ما را گرفته است و متاسفانه این پدیده طبیعی تمام شدنی نیست و هنوز بشر نتوانسته به طور قطع و یقین وقوع آن را پیش بینی نماید .
در هنگام زلزله بیشتر افراد در اثر تخریب ساختمان محل زندگی دچار حادثه شده و اغلب جان می بازند . ساخت ساختمان به روش سنتی و وجود ده ها هزار ساختمان با معماری و ساخت سنتی در ایران احتمال وقوع حوادث جبران نا پذیر را در ایران بیشتر نموده است .
متاسفانه مازندران نیز از این امر مستثنی نیست و وقوع چندین زلزله در سال جاری زنگ خطری برای مسئولان است تا با نظارت بیشتر و وضع قوانین سخت گیرانه تر مانع از ساخت ساختمانهایی ضعیف در برابر زلزله گردند و در این مسیر وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران بسیار حایز اهمیت می باشد .
متاسفانه در ساری مرکز استان مازندران ، بسیاری از سازندگان با فرار از مراجعه به سازمان نظام مهندسی ساختمان و انتخاب ناظران و مجری ذیصلاح در اقدامی خود سرانه به ساخت و ساز پرداخته و جان و مال خود و خانواده خود را در معرض خطر قرار داده و شهرداری نیز با دریافت مبلغی هنگفت تحت نام ماده 100 از تخلفی گسترده چشم پوشی می کند !
هر چند در شهر ساری با مدیریت حجازی امیدی به اصلاح نیست و مجموعه شهرداری در تلاش است تا با اخذ جریمه کمیسیون ماده 100 منابع درآمدی خود را افزایش دهد اما از شهرداران بابل و قائمشهر بعنوان جوانان تحصیلکرده انتظار می رود تا با مبارزه با پدیده تخلف سازی موجبات ایمن سازی سازه ها در مقابل زلزله را فراهم نمایند .
در همین راستا یکی از کارهای مهمی که در کلان شهر تهران انجام پذیرفته است ایجاد واحد شهربان است که وظیفه نظارت بر ساخت و سازهای شهر و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی و نظارت بر اجرای صحیح در ساختمان های در حال ساخت را بر عهده دارد که امید است در شهرداریهای مازندران نیز این واحد تاسیس گردد .
سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران نیز باید با سخت گیری بیشتر دائما بر کار ناظران و مجریان ساختمانی نظارت کند ، اما متاسفانه موردی که این روزها مشکل ساز شده است ، حضور ناظران ساختمانی است که عموما دارای مشاغل متفرقه بوده و یا کارمند می باشند و تنها عنوان ناظر را یدک می کشند ، در هر صورت سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران نیز باید چاره ای برای این معظل بیندیشد .
به هر حال امیدوارم تمامی مجموعه دخیل در امر ساخت و ساز با حساسیت بیشتری نسبت به موضوع زلزله و انجام تمهیدات مناسب خطرات احتمالی این پدیده مخرب را به حداقل برسانند.

مهندس عبدالله سعیدی کیاسری /مدیر عامل شرکت فنی مهندسی پایدار ابنیه سازان آراد


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS