صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل

 

قابل توجه مسئولان فرهنگی !
رابطه برگزاری کنسرت در ساری و فراموشی غم و غصه های مردم !؟
كد خبر : ۶۵۹۶ /  تاریخ :۱۸ اسفند ۱۳۹۱ /  اخبار  /  گفت و گو ايميل چاپ
پایگاه خبری شمال پرس:یکی از پایگاههای خبری مازنی در خبری از برگزاری کنسرت گروه رستاک در شهرستان ساری به نکاتی اشاره نموده که جای تامل و تدبر دارد ! در ادامه توجه شما را به قسمتهایی از این گزارش جلب می کنیم :"جمعیت هم خوانی می کردند و دست می زدند.مشکلات اقتصادی،خانوادگی،گرفتاری های روزمره،بیماری ها و...همه فراموش شده بود. نفر…
رابطه برگزاری کنسرت در ساری و فراموشی غم و غصه های مردم !؟

پایگاه خبری شمال پرس:یکی از پایگاههای خبری مازنی در خبری از برگزاری کنسرت گروه رستاک در شهرستان ساری به نکاتی اشاره نموده که جای تامل و تدبر دارد ! در ادامه توجه شما را به قسمتهایی از این گزارش جلب می کنیم :
"جمعیت هم خوانی می کردند و دست می زدند.مشکلات اقتصادی،خانوادگی،گرفتاری های روزمره،بیماری ها و...همه فراموش شده بود. نفر کناری ام به مازندرانی می گفت:«این ها ثواب کردند که آمدند و دل مردم را شاد کردند!مردم غم و غصه های شان را امشب فراموش کرده اند!»"
"البته همه این ها درد مزمن مرکز مازندران را بار دیگر نمایاند؛ این که ساری مکان مناسبی برای کنسرت موسیقی ندارد،هر چند مردم به همین اندک هم قانعند و حاضرند با کیفیت نامناسب صوتی و قیمت بالای بلیت و...بیایند و کنسرت تماشا کنند و شبی کنار هم خوش باشند!"
"ریتمیک بودن قطعات و حس آمیزی و تحرک و پرانرژی و اکتیو بودن بودن هنرمندان رستاک،همه را به وجد آورده بود؛حالا حتی آنانی که ابتدا می گفتند بهای بلیت طبقه بالای سالن 30 هزار تومان نمی ارزد و مغبون شده اند نیز ایرادها را فراموش کرده بودند!"
"اجراهایی رستاک علاوه بر شادی و نشاط عمومی و تزریق حس امید،باعث همبستگی قومی هم می شود.ایجاد نشاط عمومی و روحیه بخشی به جامعه به همین سادگی امکان پذیر است."
"ای کاش مخالفان برگزاری کنسرت در مازندران-از هر گرایش و با هر لباسی- چهارشنبه و پنج شنبه شب در سالن می بودند و متوجه می شدند که اجرای کنسرت با اعتقادات و باورها ما منافاتی ندارد،در تضاد و تعارض با دینداری ما نیست و مقوم هویت قومی و فرهنگی ما نیز هست."
"کسی احساس غریبگی نمی کرد،همه مثل مادران ما،همسران ما،برادران و خواهران ما بودند،همین مردم بودند که هر روزه در کوچه و خیابان می بینیم شان.چه قدر خوب می شود اگر تقابل با شادی و تفریح مردم را با تسامح و ترادف فرهنگی معاوضه کنیم."
نتیجه : مسئولان برای رفع مشکلات اقتصادی مردم ،مشکلات خانوادگی و... ، در شهرستانهای مختلف کنسرت برگزار کرده و با اجرای آن مخالفت نکنند ، ضمنا قطعات ریتمیک بوده تا تحرک و انرژی به جمعیت حاضر در سالن باعث نشاط عمومی و تزریق حس امید گردد !

نظرات فقهی مراجع تقلید درباره حرمت موسیقی 


مرکز خبر حوزه علمیه قم  نظرات فقهی برخی از مراجع عظام تقلید درباره‌ حرمت موسیقی را اعلام کرده است:
* آیت‌الله العظمی خامنه‌ای
سؤال: ملاک تمییز موسیقى حلال از حرام چیست؟ و آیا موسیقى کلاسیک حلال است، بسیار مناسب است که معیار آن را بیان فرمایید؟
پاسخ: هر موسیقى که به نظر عرف موسیقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عیش و نوش است باشد، موسیقى حرام محسوب مى‏شود و فرقى نمى‏کند که موسیقى کلاسیک باشد یا غیر کلاسیک. تشخیص موضوع هم موکول به نظر عرفى مکلّف است و اگر موسیقى این گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد.
سؤال: منظور از موسیقى مطرب ولهوى چیست؟ و راه تشخیص موسیقى مطرب و لهوى از غیر آن چیست؟
پاسخ: موسیقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ویژگی‌هایى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور کرده و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخیص موضوع عُرف است.
* آیت‌الله العظمی سیستانی
سؤال: گوش دادن به موسیقى چه مرد خواننده آن باشد وچه زن وهمچنین داخلى باشد ویا توسط خواننده هاى خارج از کشور باشد چه ایرانى باشد وچه به زبان غیر ایرانى چه حکمى دارد؟
پاسخ: اگرمناسب لهو ولعب باشد جایز نیست.
سؤال: نظر حضرتعالى درمورد گوش دادن به موسیقى هاى اصیل سنتى چیست؟
پاسخ: اگر مناسب مجالس لهو و لعب (مجالس عیاشى وخوشگذرانى) باشد جایز نیست.
* آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی
سؤال: آیا شنیدن موسیقی که ملایم یا غمگین است یعنی مناسب مجالس لهو و لعب نیست حرام است یا نه؟
پاسخ: استماع موسیقی که با آلات لهو مثل تار و پیانو و سنتور نواخته می‌شود، در صورتی‌که مناسب با مجالس لهو و لعب باشد حرام است و اگر مناسب با مجالس لهو و لعب نباشد بنابر احتیاط واجب جایز نیست، و استماع آنچه که با آلات مشترکه نواخته می‌شود، در صورتی‌که مناسب با مجالس لهو و لعب باشد جایز نیست.
* آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی
سؤال: حکم وسائل طرب از قبیل تار،‌ سه تار، سنتور، عود، تنبور، ‌قانون، قیچک، کمانچه، نی، تنبک، دف، پیانو، ویلا، کلارینت، فلوت، هورن، ترومپت و سازهای کوبه‌ای را بیان فرمایید؟
پاسخ: استفاده و خرید و فروش و ساختن و تعلیم و تعلم آنها حرام و خانه ها و مؤسساتی که برای اجراء این برنامه‌ها تأسیس می‌شود همه خانه فساد است و پولی که از این راه کسب می‌شود و اشتغال در این مراکز همه حرام است و هیئت‌های آنها باید شکسته شود و هر کس که آن را بشکند ضامن نیست.
سؤال: مبانی فقهی حلیت و حرمت انواع موسیقی و کیفیت تعیین مصداق موسیقی و مطرب چیست؟
پاسخ: مبانی حلیت و حرمت آیات شریفه قرآن و روایات ائمه معصومین (ع) است و مصداق موسیقی را خود عرف تشخیص می دهد و از کثرت وضوح، توضیح دادن آن باعث ابهام می‌شود.
* آیت‌الله ‌العظمی مکارم‌شیرازی
سؤال: یادگیری موسیقی سنتی واستفاده فرهنگی از آن به دور از مجالس مهمانی وغیره چه حکمی دارد؟پاسخ: کلیه صداها و آهنگ هایی که مناسب مجالس لهو و فساد است حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف خواهد بود. و یادگیری قسم حرام موسیقی به هر غرض و نیتی باشد حرام است ولی قسم دیگر آن اشکالی ندارد.

 


آخرين اخبار

RSS