صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل

 

برجام بستر جدیدی برای فعالیت های اقتصادی فراهم کرده است
كد خبر : ۱۱۳۰۶ /  تاریخ :۱۷ بهمن ۱۳۹۶ /  اخبار  /  اقتصادی ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر : سرمایه گذاران منطقه ساحلی ' مونته سیلوانو ' این بار نیز با سرپرستی ' فرانچسکو مورانیو ' به مازندران آمده اند و عصر امروز پنجشنبه در سالن فرمانداری ساری با مسئولان، مدیران و فعالان حوزه های گردشگری، کشاورزی و صنعتی مازندران دیدار و گفت و گو کردند.فرماندار ساری در این نشست با ابراز خرسندی از حضور…
برجام بستر جدیدی برای فعالیت های اقتصادی فراهم کرده است

پایگاه خبری خزر : سرمایه گذاران منطقه ساحلی ' مونته سیلوانو ' این بار نیز با سرپرستی ' فرانچسکو مورانیو ' به مازندران آمده اند و عصر امروز پنجشنبه در سالن فرمانداری ساری با مسئولان، مدیران و فعالان حوزه های گردشگری، کشاورزی و صنعتی مازندران دیدار و گفت و گو کردند.
فرماندار ساری در این نشست با ابراز خرسندی از حضور سرمایه گذاران خارجی در این شهرستان ، گفت : سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه های مختلف از اولویت های دولت جمهوری اسلامی است.
وی ادامه داد:مازندران در بخش های مختلف گردشگری،کشاورزی و اقتصادی از ظرفیت های خوبی برخوردار بوده و می تواند زمینه خوبی برای همکاری دو کشور باشد.
مقام عالی دولت در شهرستان  با بیان اینکه بعد از برجام بستر جدیدی برای فعالیت های اقتصادی و رفت و آمد هیات های خارجی ایجاد شده است،ادامه داد: انتظار داریم این عملیات ها بصورت جدی تر در کشور محقق شود.
وی افزود: سرمایه گذاری در بخش خصوصی در اولویت برنامه های ما قرار دارد و هرگونه توافق با حمایت مدیریت ارشد استان همراه است.
حسین زادگان ادامه داد: برای تعامل و سرمایه گذاری طرفین ایجاد بستر ضرورت دارد تا منجر به سرمایه گذاری در استان مازندران و شهر مونته سیلوانای ایتالیا شود.
وی به وجود راه آهن سراسری ، سواحل دریای خزر ، فرودگاه بین المللی ، شهر تاریخی فرح آباد با قدمت 400 ساله و کوههایی با پوشش جنگلی و برفی ، زمین های کشاورزی حاصلخیز و دیگر زیرساخت های مورد نیاز برای سرمایه گذاری موفق در ساری اشاره کرد و گفت : ظرفیت های شهرستان ساری در گردشگری نیز بی نظیر است.
فرماندار ساری با تاکید بر این نکته که پس از برجام ،توافق ها در زمینه توسعه گردشگری و تجاری و بازرگانی در استان مازندران عملیاتی تر شده است ، افزود : مدیران دستگاههای استان از جمله جهاد کشاورزی ، صنایع و معادن ، میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و اتاق بازرگانی با تشکیل پنجره واحد برای سرمایه گذاری در استان مازندران ، همه تلاششان را انجام می دهند تا سرمایه گذاران بتوانند با کمترین مشکل و در سریع ترین زمان اهدافشان را محقق کنند.
*قدم جدی سرمایه گذران ایتالیایی در مازندران
شهردار مونته سیلوانو هم در این نشست گفت : کشورم برای رشد اقتصادی و تبادل فرهنگی و تمدنی به صورت جدی آماده برداشتن گام های عملیاتی است.
مورانیو افزود : برای ما خیلی مهم است که کاری را شروع کردیم حتما عملی شود و سفر کنونی ما هم به دنبال سفر سال گذشته ما به شهرستان ساری  به همراه تعدادی از سرمایه گذاران ایتالیائی است که به امضای چند توافق نامه منجر شده بود.
وی گفت : امروز برای بار دوم به همراه سه نماینده از بخش بین الملل شرکت های مهم ایتالیایی به ساری سفر کردیم و می خواهیم گام عملی خود را برداریم تا آمدن ما فقط در حد حرف نباشد.
شهردار مونته سیلوانو گفت : رویکرد فعلی دولت ایران در تعامل بین المللی ، موجب گسترش روابط تهران با کشورهای دنیا شده است.
این مقام ایتالیایی با بیان اینکه ایتالیا و ایران از تاریخ فرهنگی و تمدنی طولانی برخوردارند و شباهت های زیادی در بخش خای مختلف دارند ، اظهار داشت : به همین دلیل امروز باید زمینه های لازم را برای گسترش همکاری تجاری ، اقتصادی و گردشگری ایجاد و فراهم کنیم.
مورانیو با بیان اینکه در سال های اخیر ارتباطات سیاسی و تجاری میان دو کشور ایران و ایتالیا گسترش خوبی یافته است، افزود : هم اکنون فرصت خوبی در اختیار دو کشور قرار دارد تا فاصله های قبلی را از میان ببرند و اشتراکات فرهنگی و تاریخی را بیشتر تبیین کنند.
وی ادامه داد : ما معتقدیم بیشترین فعالیت را برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرهای ساحلی و رودخانه ای مانند ساری می توان انجام داد که علاوه بر طبیعت زیبا، دارای میراث فرهنگی و تاریخی و صنعت گردشگری است.
شهردار مونته سیلوانو، اخلاق نیکو و مهمان نوازی مردم ایران از جمله شهر ساری را از ویژگی های قابل توجه دانست و گفت: این مقوله انسانی هم ما را تشویق به گسترش ارتباطات میان مردم ایتالیا با ایران می کند.
مورانیو همچنین ویژگی های شهر مونته سیلوانو را برای حاضران تشریح کرد و گفت که این شهر دارای پنج کیلومتر ساحل در دریای مدیترانه است و جمیعت شناور آن در فصل تابستان با حضور گردشگران تا 110 هزار نفر می رسد.
وی افزود: حدود چهار هزار اتاق در هتل های شهر ساحلی مونته سیلوانو وجود دارد.
* فاصله 10 برابری بین صادرات و واردات مازندران به ایتالیا
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران در این نشست اظهار امیدواری کرد که نتیجه بازدیدها و تصمیم‌گیری‌ها تبدیل به فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری شود.
عبدالله مهاجر با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون 2 میلیون و 500 هزار دلار صادرات از مازندران به ایتالیا داشته‌ایم، افزود: اما واردات مازندران از این کشور 23 میلیون دلار بوده است.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم این ظرفیت را ارتقا بدهیم، نیازمند همکاری دوطرف هستیم و با توجه به اینکه بیش از 4 هزار صنایع کوچک و بزرگ در مازندران وجود دارد، امیدواریم پروتکل تجاری در بخش خصوصی بین دو شهر ساری و مونته سیلوانا انجام شود.
* ظرفیت‌های همکاری بخش کشاورزی بین ساری و مونته سیلوانا
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های مهم کشاورزی استان که آن را به قطب امنیت غذایی و کشاورزی کشور تبدیل کرده است، گفت: سالانه 6.5 میلیون تن محصول زراعی، باغی، دامی، طیور و نظایر آن در مازندران تولید می‌شود.
دلاور حیدرپور بیان کرد: از این میزان تنها 3 میلیون تن میوه است، 180 هزار تن کیوی، 300 هزار تن هلو و شلیل و 220 هزار تن در سال نیز تولید گوشت مرغ داریم و 43 درصد برنج کشور را مازندران تولید می‌کند.
وی به شهردار مونته سیلوانا پیشنهاد داد که در بخش گلخانه‌ای، تولید کود نیترو و انتقال تکنولوژی، استفاده از دریا برای پرورش ماهیان در قفس و خاویاری، اگروتوریسم، صنایع تبدیلی میوه، تحقیقات گیاهی و تولید بذر و نهال، صیفی و سبزی، دو شهر ساری و مونته سیلوانا با یکدیگر همکاری داشته باشند.
* فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش صنعت در ساری
رئیس شرکت شهرک‌ها و نواحی صنعتی مازندران نیز در این نشست خطاب به هیئت اقتصادی شهر مونته سیلوانا ایتالیا اظهار کرد که آمادگی داریم از صنایع شهر ساری بازدید کنید.
سید مصطفی موسوی افزود: ساخت سردخانه، تولید آجر سفال، ورق آلومینیوم، صنایع تبدیلی، صیفی‌جات، تولید و فرآوری چرم از پوست ماهیان خاویاری و بسته‌بندی گوشتی و پروتئینی و تولید و فرآوری مواد لبنی ازجمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش صنعت در ساری است.
* فرصت سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری ساری
یکی از سرمایه‌گذاران بخش گردشگری مازندران که تاکنون 100 میلیارد تومان در ساری سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: مازندران، اصلی‌ترین قطب گردشگری کشور است و سالانه 30 میلیون گردشگر دارد که در هفت ماه از سال به‌طور مداوم میزبان مسافران و گردشگران است.
سیدکاظم مفیدی با بیان اینکه پروژه گردشگری در سد شهید رجایی(سلیمان تنگه) را از 6 ماه پیش استارت زدیم، تصریح کرد: فاز نخست آن شامل ساخت 100 ویلا را با همکاری یکی از شرکت‌های ایتالیایی به اتمام رساندیم.
وی افزود: در زمینه تله‌کابین نیز ایتالیا سابقه 150 ساله دارد و انشاالله پس از عید نوروز امسال ساخت تله‌کابین در سد شهید رجایی را آغاز می‌کنیم.
این سرمایه‌گذار بخش گردشگری بیان کرد: در سه زمینه برای طرف ایتالیایی پیشنهاد دارم؛ یا شریک تجاری، یا در صورت تمایل به‌صورت فاینانس و یا به‌صورت B2B(تجارت شرکت با شرکت یا تاجر با تاجر) در زمینه گردشگری با مرکز مازندران همکاری داشته باشد.
مفیدی بیان کرد: دو ماه پیش نیز مجوز ایرلاین را دریافت کردیم و انشاالله در پروژه گردشگری سد شهید رجایی شاهد این اتفاق خوشایند خواهیم بود.
وی در پایان گفت: ساخت هتل و پارک آبی نیز در مجموعه بزرگ گردشگری سد شهید رجایی ساری به‌زودی به مرحله اجرا درمی‌آید.
در پایان نشست، کارگاهی برای تبادل اطلاعات و اعلام ظرفیت‌ها و امکانات برای سرمایه‌گذاری بین دو طرف ازجمله در بخش کشاورزی نیز برگزار شد، که موارد عنوان‌شده مورد بررسی قرار گرفت و به‌ویژه در تولید کود نیترو و محصولات گلخانه‌ای تفاهمات اولیه‌ای صورت گرفت.


آخرين اخبار

RSS