صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل
اوقات فراغت مجازي و آسيب‌هاي آن
كد خبر : ۱۰۹۲۲ /  تاریخ :۲۳ آذر ۱۳۹۵ /  مقالات  /  مقالات ايميل چاپ
طولاني شدن دوره جواني و نوجواني، رواج شيوه‌هاي جديد رفتار اجتماعي براي پرکردن فضاي زندگي، فردي‌شدن و كم‌رنگ شدن شکاف‌هاي متداول اجتماعي... طولاني شدن دوره جواني و نوجواني، رواج شيوه‌هاي جديد رفتار اجتماعي براي پرکردن فضاي زندگي، فردي‌شدن و كم‌رنگ شدن شکاف‌هاي متداول اجتماعي، اهميت يافتن سبك زندگي و «سياست زندگي» براي جوانان، از هم پاشيدگي شبکه‌هاي سنتي همسايگي و…
اوقات فراغت مجازي و آسيب‌هاي آن

طولاني شدن دوره جواني و نوجواني، رواج شيوه‌هاي جديد رفتار اجتماعي براي پرکردن فضاي زندگي، فردي‌شدن و كم‌رنگ شدن شکاف‌هاي متداول اجتماعي...

طولاني شدن دوره جواني و نوجواني، رواج شيوه‌هاي جديد رفتار اجتماعي براي پرکردن فضاي زندگي، فردي‌شدن و كم‌رنگ شدن شکاف‌هاي متداول اجتماعي، اهميت يافتن سبك زندگي و «سياست زندگي» براي جوانان، از هم پاشيدگي شبکه‌هاي سنتي همسايگي و نوسازي شهري از جملة زمينه‌هاي اصلي هستند که شرايط جديدي را پيش روي جوانان قرار داده‌اند.

آنچه در کنار اين روندها و متأثر از رشد رسانه‌هاي جديد قابل ذکر است اهميت بيش از پيش حفظ و تنوع در اوقات فراغت براي جوانان است. اولين نسل آشنا با کامپيوتر و تکنولوژي‌هاي ارتباطي را بايد نسل فعلي دانست.

بسياري از آنان مي‌توانند با طيفي از نرم افزارهاي کامپيوتري کار کنند و به‌راحتي آن را بفهمند. اين تحولات تکنولوژيک علاوه بر تأثير بر ذوق، سليقه و نياز ارتباطي آنها، گذراندن اوقات فراغت آنها را نيز تحت تأثير قرار داده‌است.

دو فرآيند «رسانه‌اي‌شدن» و «خانگي شدن» توصيف‌کنندة گذران بخش عمده‌اي از فراغت جوانان در جوامع مدرن است. جوانان فراغت خود را بيش از پيش در خلوت سپري مي‌کنند و براي سرگرم شدن به طور فزآينده‌اي به رسانه‌هاي جديد متکي هستند.

نوشته حاضر درصدد پاسخ دادن به اين پرسش است که درکنار گسترش و بهره برداري از اينترنت در کشور ما، اساساً با چه چالش‌هايي مواجه‌ايم. و براي کنترل و کاهش دامنه آسيب‌هاي ناشي از آن چه روش‌هايي را به کار بگيريم؟

اگرچه سخن گفتن از پيشنهادات و روش‌هاي سنجيده و موثر، با ملاحظه ابعاد و پيچيدگي پديده اينترنت، سخن دقيقي نيست، اما خواهم کوشيد حداقل صورت مسأله با دقت کافي طرح شود.

ترديدي نيست که مفهوم فناوري اطلاعات به عنوان يک پديده رو به رشد و در همراهي با تفکر، انسان جديد به صورت جامع‌تر و بسيار فراگيرتر از آنچه که به طور مثال از کشف نيروي بخار و يا انقلاب صنعتي ناشي شده‌اند، جنبه‌هاي مختلف زندگي فردي و اجتماعي انسان را تحت تاثير قرار داده است.

البته بايد اين نکته را بطور متمايز مورد اشاره قرار دهيم، که اينترنت بخشي از جنبه کاربردي فناوري اطلاعات است، خود به تنهايي پديده‌اي چند وجهي و در عين حال بسيار پيچيده است.

اينترنت بستر مهمي براي سامان دادن جنگ‌هاي رسانه‌اي است، ظرفيت‌هاي فراواني که اين رسانه ايجاد کرده است، سطوح مختلفي از اعمال قدرت نرم دشمن را نشان مي دهد.

سيطره قدرت‌هاي استکباري و صهيونيسم جهاني در عرصه اطلاع‌رساني به خصوص اعمال فشار رسانه‌اي يک طرفه در اينترنت و سياست‌هاي چند جانبه‌اي که از اين طريق پيگيري مي‌شوند، حداقل در کشور ما که مردم آن از الگوهاي ديني و اخلاقي پيروي مي‌کنند به بروز چالش‌هايي انجاميده است.

درسطور بعد و با تکيه بر مطالعاتي که صورت گرفته، برخي از مهمترين عناوين اين چالش‌ها را از نظر مي‌گذرانيم. اگرچه اين نکات در عين حال مي‌توانند از توسعه نامتوازن و بدون برنامه اينترنت نيز تأثير بپذيرند. بنابراين صرف نظر از بحث اخير که ارائه تصويري روشن و متمايز از آن مستلزم تحقيق جداگانه‌اي است، به بيان چالش‌هاي اينترنت در ايران، در ابعاد فرهنگي، اجتماعي، سياسي و امنيتي مي پردازيم:   

الف) ابعاد فرهنگي؛

انتقال و انتشار هنجارها و نرم‌هاي ارزشي غربي

بسترسازي براي تهاجم فرهنگي

طرح مباحث انتقادي و ستيزه جويانه پيرامون موضوعات اعتقادي و اخلاقي

ايجاد محرک‌هاي قومي براي تبادلات فرهنگي غيرقابل کنترل

ب) ابعاد اجتماعي؛

شکل‌گيري ارتباطات نامتعارف بين نوجوانان و جوانان

تغيير نقش هاي اجتماعي (که در پي کسب هويت هاي جديد روي مي‌دهند)

گسست بين نسلي (که توسط اينترنت عيان‌تر شده است)

فرو افتادن جوانان در باتلاق انحرافات اخلاقي (انجام انواع تحقيقات روانشناختي نشان داده است، کار با اينترنت امکان ضريب انحراف اخلاقي جوانان را بالا برده است، انزواگرايي و بزرگ پنداري دو نمونه از پيامدهاي منفي در اين زمينه هستند.)

پنهان سازي هويت (به معناي ورود بي هويت به اينترنت و فرصت‌يابي براي ايفاي هر نقشي براي کاربران)

ايجاد مطالبات اجتماعي و در نتيجه آن، افزايش تقاضا براي تغيير سطح طبقه‌اي

تهديد بنيان خانواده از طريق اشاعه فساد و فحشا در فضاي مجازي

تسهيل در ايجاد روابط دوستانه و عاشقانه و گسترش روابط جنسي مجازي وجه برجسته‌اي از انحرافاتي که منشاء اينترنتي دارند، از سياست‌هايي ناشي مي‌شوند که به طور سازمان يافته توسط سازمانها و محافل مختلف امريکايي- صهيونيستي طراحي و اجرا مي‌شوند.

شکل گيري خرده فرهنگ‌هاي اينترنتي که از گذر گفتگوهاي اينترنتي، با زمينه‌ها و علائق متنوع، تعارض و کشمکش با فرهنگ رسمي و هنجارهاي پذيرفته شده را دامن زده و اغتشاشات جديدي را به نظام اجتماعي تحميل مي‌کند.

برخي شايد گمان کنند شکل‌گيري ناتوي فرهنگي تنها به تحليل و نظر ورزي‌هاي خام استوار است، اما واقعيت چنين نيست، مستندات غيرقابل انکاري وجود دارد که نشان مي‌دهد استکبار جهاني در کشورهاي اسلامي، همزمان با دنبال کردن دو خط مشي کلان اسلام ستيزي (با رويکرد اضمحلال ايدئولوژيک) و گسترش فساد و فحشاء، مشروعيت بخشيدن به روابط ناسالم جنسي را به عنوان يک برنامه جدي تخريب کننده تعقيب مي کنند.

نتيجه‌گيري

تکنولوژي کامپيوتر نه تنها دروازه‌هاي ورود به شاه‌راه‌هاي اطلاعاتي را در فضاي مجازي گشوده است، بلکه فضا و بازاري را نيز براي سرگرمي مهيا ساخته که به سرعت و به طور مداوم رو به رشد است.

اينترنت از جمله مظاهر مدرن عرصة سرگرمي است، که تحول رسانه‌هاي جديد به ارمغان آورده است.

انگيزه‌ها و چگونگي استفادة کاربران از چت‌هاي اينترنتي «فضاي مجازي» همچنين بيانگر تفاوت‌هاي جنسيتي و ميل بيشتر پسران به استفاده از موقعيت جنسيتي برتر خود در اجتماع براي انتخاب سرگرمي و جستجوي روابط دوستانه و آزادانه است.

بدين ترتيب، اگرچه فضاي مجازي ممكن است تجربة قدرت دهنده و آزادکننده‌اي براي برخي دختران جوان به شمار آيد، با اين‌حال روابط دو جنس از جهاتي ادامة روابط آنها در جهان واقعي است.

در مجموع، گفتگوهاي اينترنتي عرصة جديدي را براي گذران فراغت، طيف رو به افزايشي از جوانان و شکل گيري خرده فرهنگ‌هاي مختلف با زمينه‌ها و علائق متنوع فراهم ساخته است.

اگر چه نگرش غالب به اين «ميدان» جديد و بهره‌مندي از آن عموماً محدود به آشنايي‌ها و گفتگوهاي غيرجدي، کنجکاوانه و عادتي است، با اين حال براي اقليتي مجالي را به منظور تأمل در «سياست زندگي»، بازي با هويت و باز انديشي در پروژه انباشت و ابراز هويت فراهم ساخته است.

اين اقليت از پتانسيل‌هاي فضاي مجازي براي تقويت سرمايه‌هاي سمبليک و فرهنگي خود در برقراري ارتباط و تنظيم روابط با خويش و اجتماع استفاده مي‌کنند.

در وجه منفي، سرگرمي‌هاي مجازي علاقة جوانان به مشارکت اجتماعي و فعاليت‌هاي مدني را با انگيزه‌هاي مختلف تحت الشعاع قرارمي‌دهد و ممکن است بر مهارت‌هاي اجتماعي آنان در تدارک فراغت‌هاي گروهي و تفريحات و بازي‌هاي غيرمجازي تأثير منفي بگذارد.

همچنين مجاورت طولاني با فضاي مجازي مي‌تواند به فرهنگ پذيري يک طرفه و تأثيرپذيري افراطي از هنجارها و ارزشها در عرصه‌هاي مختلف ارتباطي و اجتماعي انجاميده و با تقويت جهان وطني تعلقات ملي و سنتي کاربران را تحت تاثير قراردهد.

اداره آموزش همگانی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مازندران


اضافه کردن نظر


آخرين اخبار

RSS