صفحه اصلی | اخبار فرهنگی | اخبار اجتماعی | كاريكاتور | مازندران | گفتگو | اخبار ورزشی | اقتصادي | تماس ها | آرشيو | RSS | نسخه موبایل

 

151 نفر از داوطلبان گلستان تأیید صلاحیت شدند
كد خبر : ۱۰۳۰۹ /  تاریخ :۲۷ بهمن ۱۳۹۴ /  اخبار  /  اخبار انتخابات مجلس ايميل چاپ
پایگاه خبری خزر : عیسی غلامی ظهر امروز در همایش انتخابات مشارکت، امنیت و اقتدار نظام که در دادگستری شهرستان گرگان برگزار شد، اظهار کرد: 134 نفر از داوطلبان حدود 47 درصد که موانع قانونی داشتند صلاحیت‎شان احراز نشد. وی با اشاره به برگزاری دو انتخابات مهم در هفتم اسفندماه جاری بر لزوم رعایت سه اصل قانون‎مداری، موازین اسلام و…
151 نفر از داوطلبان گلستان تأیید صلاحیت شدند
پایگاه خبری خزر : عیسی غلامی ظهر امروز در همایش انتخابات مشارکت، امنیت و اقتدار نظام که در دادگستری شهرستان گرگان برگزار شد، اظهار کرد: 134 نفر از داوطلبان حدود 47 درصد که موانع قانونی داشتند صلاحیت‎شان احراز نشد.

وی با اشاره به برگزاری دو انتخابات مهم در هفتم اسفندماه جاری بر لزوم رعایت سه اصل قانون‎مداری، موازین اسلام و اخلاق اسلامی تاکید کرد و افزود: مبانی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداها مبتنی بر اسناد بالادستی بوده است.

* پذیرای انتقاد هستیم/ مرز انتقاد و تخریب رعایت شود

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات گلستان تصریح کرد: رعایت حق‎الناس و رعایت حق نظام برای رد یا تأیید داوطلب باید اقناع قانونی و شرعی داشته باشد، در هیئت نظارت استان ملاک صلاحیت کاندیداها به گرایش سیاسی، قومیت و نژاد نبوده است بلکه منش و کردار آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

غلامی افزود: در استان گلستان کسانی که تأیید شدند دارای گرایش مختلف سیاسی هستند کسانی که رد صلاحیت شدند نیز از گرایش‎های سیاسی متفاوت برخوردارند، یک شبهه‎ای را برخی در اجتماع ایجاد کردند که اشراف قانونی به مسائل ندارند اما شورای نگهبان نسبت به این رفتارها حسن خلق نشان داده است.

وی با تأکید بر اینکه رعایت شرع، اخلاق اسلامی و قانون جزو راهبردهای شورای نگهبان است، گفت: یک مسلمان در برابر ادبیات یک مسلمان دیگر باید حسن خلق داشته باشد، ما پذیرای انتقاد هستیم چراکه باعث بالندگی و پیشرفت می‎شود اما باید مرز انتقاد و تخریب رعایت شود.

* برخی انتقادها با ادبیات حقوقی نیست بلکه با ادبیات سیاسی است

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات گلستان با اشاره به اینکه برخی انتقادها با ادبیات حقوقی نیست بلکه با ادبیات سیاسی است، افزود: شورای نگهبان یک نهاد فراجناحی، ملی و حقوقی است هر کسی نسبت به عملکرد ما انتقاد دارد باید با ادبیات حقوقی سخن بگوید در سطح استان گلستان برخی با ادبیات غیرمنصفانه به تخریب پرداختند حتی افترا زدند، توهین می‎کنند به دلیل اینکه جهل به موضوع داشتند ولی ما سکوت کردیم.

غلامی افزود: شبهه‎ای که ایجاد می‎کنند این است برخی داوطلبان بر اساس بند یک ماده 28 صلاحیت‎شان احراز نشد بعد عده‎ای فضاسازی می‎کنند که چرا صلاحیت اینها تأیید نشده است مگر کاندیدای موردنظر مسلمان نیست، نماز نمی‎خواند یا واجبات را انجام نمی‎دهد، با این اظهارات به شورای نگهبان توهین می‎کنند و افترا می‎زنند.

وی بیان داشت: اگر منتقدان بند یک ماده 28 قانون را مطالعه کنند نسبت به موضوع آگاهی پیدا خواهند کرد اعتقاد و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران چهار فراز دارد؛ اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، اعتقاد به نظام و التزام عملی به نظام، اکثریت کسانی که صلاحیت آنها احراز نشد در فراز چهارم این قانون قرار گرفتند.

* صلاحیت یک کاندیدای دیگر تأیید شد

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات گلستان گفت: داوطلبانی که قانون را رعایت نکردند به مقررات کشور پایبند نبودند به معنای این است که به قانون التزام ندارند، در استان گلستان بیش از 130 نفر احراز صلاحیت شدند که عموماً به فراز آخر بند یک قانون برمی‎گردد.

غلامی تأکید کرد: تمامی 304 نفر از داوطلبان که برای رقابت در عرصه انتخابات ثبت‎نام کردند سربازان جمهوری اسلامی ایران هستند و بخش عمده‎ای از داوطلبان که صلاحیت‎شان مورد تأیید قرار نگرفت به دلیل عدم رعایت مقررات بوده است.

وی افزود: در اینجا این سوال مطرح است که آیا کسانی که عکس نوامیس خود را در فضای مجازی یا تلگرام می‎گذارند، آیا این افراد التزام به قانون جمهوری اسلامی ایران دارند، همچنین ما در استان واقعاً مظلوم واقع شدیم، اما با سعه صدر وظایف قانونی خود را انجام دادیم و معترض کسانی که از مرز انتقاد پا را فراتر گذاشتند نشدیم.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات گلستان بیان داشت: طبق قانون باید آن عده از داوطلبان که صلاحیت‎شان در مراحل قبلی تأیید شده بود ولی شورای نگهبان در 16 بهمن صلاحیت‎شان را تأیید نکرد، پرونده آنها مورد بررسی قرار می‎گرفت که در استان ابتدا 10 نفر بودند بعد از رأی شورای نگهبان در 17 بهمن این تعداد 9 نفر شدند که از این تعداد هشت نفر مراجعه کردند و مجدداً پرونده آنها بررسی شد و شب گذشته وزارت کشور صلاحیت یک نفر از کاندیداها را تأیید کرد.


آخرين اخبار

RSS